مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران: بسته ارزی جدید زمینه حمایت از صادرکنندگان را مهیا کرده است-خبر

 

به گزارش خبرگزاری (fars) از خرم‌آباد، علی صالح‌آبادی پیش از ظهر امروز در جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی لرستان بیان کرد: صادرات کلید حل مشکلات کشور است، به‌ویژه اینکه باید اتکای درآمدهای ارزی کشور را به نفت کم کرده و به سمت‌وسوی صادرات محصولات غیرنفتی حرکت کنیم.

وی ادامه داد: سال گذشته در مجموع مانده تسهیلات بانک توسعه صادرات 21هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به سال قبلش 22 درصد رشد داشته است.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران در ادامه با اشاره به اینکه میزان اعتبارات اسنادی این بانک یک میلیارد و 200 میلیون دلار بوده است، افزود: 600 میلیارد تومان اعتبار اسنادی داخلی این بانک در سال 96 بوده و 281 میلیارد تومان ضمانت‌نامه‌های ریالی داشته‌ایم.

صالح‌آبادی اظهار داشت: در شعبه بانک توسعه صادرات لرستان علاقه‌مند هستیم صادرکنندگان جذب این بانک شوند و آماده انجام هرگونه خدمات هستیم.

وی گفت: بانک توسعه صادرات دارای 40 شعبه در کشور بوده و جز بانک‌هایی هستیم که منابعمان مبتنی به سپرده‌های مردمی نیست چراکه باید نرخ تسهیلاتمان جذاب باشد.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران با بیان اینکه صندوق توسعه ملی یکی از منابع تأمین این بانک است، عنوان کرد: از سال گذشته در بسته حمایت از صادرات غیرنفتی منابع تلفیقی با نرخ 14 در نظر گرفته شد.

صالح‌آبادی در ادامه عنوان کرد: با توجه به وضعیت استان لرستان تسهیلات تولیدکنندگان و صادرکنندگان به سمت صندوق توسعه ملی میل داده شود.

وی به وضعیت ارزی اشاره کرد و گفت: در بسته ارزی قبلی ارز 4 هزار و 200 تومان، با توجه به تفاوت قیمت با ارز آزاد تقاضا برای خرید ارز دولتی افزایش پیدا کرد اما بسته کنونی دولت زمینه را برای حمایت از صادرکنندگان مهیا کرده است.

این مسؤول اظهار داشت: برای ایجاد ظرفیت صادراتی می‌توانیم حمایت‌های لازم را از فعالان اقتصادی استان انجام دهیم.

 وی ادامه داد: به عنوان نمونه در بخش کشاورزی و خدمات ظرفیت لازم برای توسعه صادرات وجود دارد، خوشبختانه بر اساس اعلام مسؤولان لرستان در سال 96 شاهد صادرات 340 میلیون دلاری کالای غیر نفتی از این استان هستیم که این امر نشان دهنده رشد قابل قبول صادرات لرستان است.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران عنوان کرد: به صادرات غیر نفتی استان کمک خواهیم کرد و در این راستا تاکنون 570 میلیارد ریال تسهیلات صادراتی به فعالان اقتصادی این استان پرداخت کرده و برنامه داریم از محل صندوق توسعه ملی و منابع بانک با نرخ ترجیحی تسهیلات به تولیدکنندگان لرستان ارائه دهیم.

صالح آبادی اظهار داشت: در جلسه امروز بر روی مسائل و مشکلات استان بحث شد و راهکارهای توسعه صادرات در سال جاری مورد بررسی قرار گرفت و امیدواریم نسبت به سال گذشته بتوان خدمات اعتباری و ارزی بهتری را به صادرکنندگان لرستان ارائه دهیم.

انتهای پیام/ح

منبع : farsnews